KAROL RATHAUS FOUNDATION

KAROL RATHAUS FOUNDATION

Karol Rathaus Ensemble 

 

Marcin Hałat – skrzypce

Marcin Mączyński – wiolonczela

Piotr Lato – klarnet

Aleksandra Hałat – fortepian 

 

Ideą projektu “Karol Rathaus – ocalony od zapomnienia” jest upowszechnienie twórczości genialnego zapomnianego kompozytora Karola Rathausa, polsko – żydowskiego kompozytora utrwalonego na dwóch płytach.


 

Inicjatorką projektu jest pianistka, kameralistka i wykładowczyni Uniwersytetu Śląskiego Aleksandra Hałat, która w ramach badań naukowych rozpoczęła proces przywracania pamięci kompozytora Karola Rathausa za pomocą nagrań, wykładów oraz koncertów.

 

Karol Rathaus jako uczeń Franza Schrekera pielegnował swój indywidualny język kompozytorski. Jego dzieła w latach 20-stych prezentowali najbardziej uznani dyrygenci, zespoły kameralne, orkiestry, soliści. Muzyka Karola Rathausa zasługuje na uwagę ze względu na warstwę emocjonalną jak i intelektualną. Ze względu na II Wojnę Światową dzieła Karola Rathausa zostały zapomniane, a wiekszość nie doczekała się swojego wydania.

 

KAROL RATHAUS ENSEMBLE…
To artyści, którzy głęboko wniknęli w stylistykę kompozytora, tworzą indywidualne interpretacje zapomnianych i niewykonywanych dzieł Karola Rathausa. Przywołują przeszłość i odkrywają artystyczną historię, aby się z nią podzielić z publicznością.

 

 

 

RECENZJE

 

” Światowe prawykonanie przez Karol Rathaus Ensemble, wysublimowane analitycznym i zwiewnym zapisem dźwiękowym, oparte jest na niezredagowanych jeszcze rękopisach. Doskonałe w swej równowadze, wrażliwości i żarliwości, żałujemy, że to wspaniałe świadectwo trwa tak krótko i mamy nadzieję na jego rychłą kontynuację.”

Florestan de Marucaverde Click Musique 2021

 

“Bardzo ważnym elementem prezentacji obu zapomnianych kameralnych dzieł Rathausa są tworzący Karol Rathaus Ensemble są znakomici instrumentaliści, dzięki którym muzyka ta trafia do nas w najlepszej z możliwych formie.”

LongPlay 2021

 

 

“To z pewnością jedno z tych nagrań, po które poważni muzycy sięgną i będą chcieli je mieć na własność. Duże pochwały należą się nie tylko muzykom, ale także realizatorom, którzy nagrali te tria z dobrym, wysuniętym do przodu ustawieniem mikrofonów, ale także z ładnym, naturalnym pogłosem wokół instrumentów. Bardzo dobra robota!”

-© 2021 Lynn René Bayley treści THE ART MUSIC LOUNGE

 

“Zespół Karol Rathaus Ensemble w składzie Aleksandra Hałat (fortepian), Marcin Hałat (skrzypce), Marcin Mączyński (wiolonczela) i Piotr Lato (klarnet)dostarczają referencyjne nagranie w swoim pełnym pasji, ale i mądrze zaaranżowanym wykonaniu.”

Dr. Thorsten Stegemann https://www. kulturabdruck. de/

 

“Te dwie porywające i fascynujące partytury są wykonywane z zaraźliwym zapałem. Muzycy wykazują się prawdziwą miłością i zaangażowaniem w muzykę. Zostały one dobrze zbalansowane w procesie nagrywania, a uchwycony dźwięk jest idealny. Szkoda, że czas trwania płyty to tylko 47 minut”

Stephen Greenbank Musicweb International

 

MEDIA O PROJEKCIE

Dwójka Polskie Radio

“Światowa premiera fonograficzna w wytwórni DUX. 21 stycznia 2021 roku do katalogu wytwórni trafi album wyjątkowy z wielu powodów. To pierwsza rejestracja dwóch utworów kameralnych Karola Rathausa. Utworów bardzo rzadko granych, które dodatkowo prawie na pewno nie zabrzmiały dotąd w ojczyźnie kompozytora.”

 

PATRONI MEDIALNI: Polmic.pl , TVP Kultura, Presto, Dwójka Polskie Radio Przegląd Tygodniowy
Exil Arte Zentrum

 

 

KAROL RATHAUS ENSEMBLE

Spotify

 

więcej

 

więcej